Hogyan készüljetek fel az ivartalanításra?
Hogyan készüljetek fel az ivartalanításra?
Ivartalanítás előtt rengeteg kérdés merül fel: Milyen gyorsan gyógyul majd a kutya? Hogy fogja viselni a gallért vagy a ruhát? De van egy dolog, amiről sokan megfeledkeznek: hogyan készüljünk fel a műtétre úgy, hogy az minél kevésbé legyen traumatikus a kutya
számára?


A kutyák számára egy ilyen beavatkozás nemcsak a seb és a varratok miatt megterhelő, hanem az állatorvosi látogatás, az altatás, a műtét utáni fájdalom, a mozgáskorlátozás és a furcsa eszközök viselése (gallér, body) is stresszt jelenthet. Egy kis előzetes gyakorlással viszont sokkal gördülékenyebbé és kevésbé ijesztővé tehetjük az egész folyamatot.


Ahogyan az embereknél is számít, hogy egy műtét előtt mennyire stresszes állapotban alszanak el, úgy a kutyáknál is befolyásolhatja a felépülést, ha félelemmel, küzdelemmel indul az altatás. Ha a kutya nyugodt, kevésbé pánikol az elaltatáskor, az ébredése is gördülékenyebb lehet, és a műtét utáni első órák is kevésbé lesznek megterhelőek számára.
Ennek érdekében:


Nagyon sokan idegenkednek attól, hogy gyógyszert adjanak a kutyájuknak, pedig egyetlen adag enyhe nyugtató vagy szorongáscsökkentő gyógyszer sokkal jobb hatással van a kutyára, mint ha órákig extrém stresszben lenne. Az állatorvosok számára is könnyebb és biztonságosabb úgy dolgozni, ha a kutya nem pánikol, nem kapkod levegő után, és nem próbál menekülni a beavatkozások elől.
Ez az apró előkészület hatalmas különbséget jelenthet a kutya számára – és nemcsak a műtét napján, hanem a hosszú távú állatorvosi élményeire is kihat.



Az ivartalanítás előtt az állatorvos borotválja a szőrt, előkészíti a vénát, és maga a beavatkozás is megterhelő lehet. Sok kutyának ez már önmagában egy ijesztő élmény, főleg ha lefogásra vagy kiegészítő eszközökre van szükség, mert a kutya tiltakozik. Bár ezek a műveletek csak néhány percesek, ha a kutya számára rémisztőek, az hosszú időre megpecsételheti az állatorvoshoz való hozzáállását.
Éppen ezért érdemes előre feltölteni a kutya bizalmi bankszámláját jó élményekkel!
Hogyan?







Ez maximum 10 perces program, de ha kellemes élményként rögzül, sokat fog jelenteni a kutya jövőbeni hozzáállásában az állatorvosi helyzetekhez.


A legtöbb kutya az ivartalanítás után védőruhát (bodyt) vagy gallért kell hogy viseljen, hogy ne nyalogassa a sebeit. Sokan panaszkodnak, hogy a kutyájuk lefagy, nem tud benne mozogni, vagy kétségbeesetten próbálja leszedni magáról.
Ezért érdemes már a műtét előtt hozzászoktatni:






Miért éri meg ez az előkészület?
A fentiek látszólag jelentéktelen apróságok, de a kutyádnak hatalmas különbséget jelenthetnek. Ha kevesebb a félelem és a pánik, a műtét utáni időszak is sokkal gördülékenyebb lesz.
Ráadásul naponta 10 percnél nem kell többet foglalkozni vele, viszont ez a pár perc sokszorosan megtérül:




Ha ti is készültök az ivartalanításra, milyen lépésekkel segítitek a kutyátokat? Van már tapasztalatotok? Kommentben várom a történeteiteket!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése