Büdi, zavaró a kutyád lehelete? Kellemetlen számodra, vagy netalán szégyenled emiatt őt mások előtt?Ha így van, kedvencednek valószínűleg sok fogkő gyűlt össze a fogain, amely a kellemetlen leheletért felelős.
Büdi, zavaró a kutyád lehelete? Kellemetlen számodra, vagy netalán szégyenled emiatt őt mások előtt? Ha így van, kedvencednek valószínűleg sok fogkő gyűlt össze a fogain, amely a kellemetlen leheletért felelős.
A kutyánk kellemetlen lehelete nemcsak számunkra és környezetére kellemetlen, de sajnos a kutyánknak sem jó. A rossz lehelet hátterében nagy mennyiségű fogkő és krónikus ínygyulladás állhat, amelynek következményeként kedvencünk akár az egészséges fogai elvesztésével is fizethet. Sok kutyus sajnos már viszonylag fiatalon foghiányossá válik.
Mi a leggyakoribb ok?
A foghiány leggyakoribb oka a kutyákat is érintő tartós fogágybetegség. Ez a betegség a fogíny tartós gyulladását jelenti. Fő kórokozói baktériumok, amelyek a lepedékben és a fogkőben élnek és szaporodnak. A betegség lényege, hogy az érdes fogfelszínen megtapadó lepedék, vagy plakk, idővel elmeszesedik. Ez a kemény, meszes lepedék pedig tartósan nyomja a fogínyt, irritálva azt, és a fogakat körülvevő csontokat.


Megfelelő tisztítás hiányában a lepedékben élő baktériumok nemcsak a fogínyt tarthatják gyulladásban, hanem a véráramba kerülve súlyos szövődményeket is okozhatnak, például gyulladást a szívben, vesékben, vagy akár foltos szőrhullást.











Milyen tünetei lehetnek a fogfájásnak kutyáknál?





“Az én kutyám folyton rág valamit, az nem lehet, hogy fájdalma van!" … Pedig pontosan ez jelzi a fájdalmat, hogy a folyamatos rágással igyekszik csökkenteni a fájdalmát.
Emlékezzetek csak a kölyökkori fogváltásra
– akkor is mindig rágott, mindent is!



Azon túl, hogy esztétikailag nem szép (hiszen a fogak és ajkak nem tudják a nyelvet a szájon belül tartani, vagyis folyamatosan ki fog lógni a kutyusunk nyelve), az emésztésének sem tesz jót. Ha nem tudja az ételt alaposan pépesre rágni, kisebb-nagyobb darabokban nyeli le, és terheli vele az emésztőrendszerét. Lepépesíthetjük neki az ételt, ami jót tesz a gyomrának, de akkor a maradék fogain ismét nagyon könnyen újra lepedék rakódhat le.

Természetesen a megelőzés, illetve a rendszeres időszakos fogtisztítás és kontroll. A megelőzés legjobb és leghatékonyabb módja a fogak rendszeres heti tisztítása, a lepedék eltávolításával, minimalizálásával.


A fogápolás akkor a leghatékonyabb és kellemesebb, ha kedvencünk szívesen, velünk együttműködve vesz részt benne. Az otthoni fogápolás legegyszerűbb eszköze a manuális fogkefe és a kifejezetten kutyáknak készült enzimes fogkrém, amely segít megakadályozni a lepedékképződést, valamint oldja a már meglévőt.






Már kölyökkorban érdemes elkezdeni a kutyák hozzászoktatását a fogápoláshoz. A fiatalabb kutyák könnyebben hozzászoknak a fogmosáshoz, és az első fogváltás után is megszokják az ápolási rutin részévé váló tevékenységeket. Ezzel a korai kezdéssel megelőzhető, hogy idősebb korban fogászati problémák alakuljanak ki.
Ne feledjük, a kutyák fogápolása nem csak esztétikai kérdés. Az egészséges fogak és íny nemcsak kellemes leheletet biztosítanak, hanem hozzájárulnak a hosszú és boldog kutyaélethez is. Gondoskodjunk róluk megfelelően.

Te hogyan gondoskodsz kutyád fogainak egészségéről? Oszd meg velem a tapasztalataidat és fogmosási trükkjeidet a kommentekben vagy keress bátram ha még nem próbáltad , de nagyon szeretnéd ha kutyusod, sokáig élvezhetné az egészséges fogakat!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése