Tévhitek és valóság az ultrahangos fogtisztításról és annak fajtáiról.
Tévhitek és valóság az ultrahangos fogtisztításról és annak fajtáiról.
Erősen megoszlanak a vélemények gazdik és szakemberek között a fogkő-eltávolítás szükségességéről, valamint arról, hogy mivel és kivel végeztessük el. Sokan azt sem tudják, érdemes-e egyáltalán eltávolítani a fogkövet, és melyik az ideális eszköz a megelőzéshez vagy eltávolításhoz. Az internet tele van félrevezető, hibás információkkal, ezért szeretnék néhány fontos tényt tisztázni!
Magabiztosan nyúlok a témához, mert magam is 25 évig dolgoztam a humán fogászatban, mint dentálhigiénikus, ahol a szájhigiéniával, fogak tisztántartásával és fogkőeltávolítással foglalkoztam. Így van rálátásom és tapasztalatom a témában.
Rendszeresen találkozunk olyan, kutyáknak hirdetett fogkő-eltávolító eszközökkel, amelyek hasonlítanak az elektromos fogkefékre, de ultrahanggal működnek. Nem kívánok márkát megnevezni, de kutyakozmetikusok gyakran ajánlják őket.
Létezik azonban egy másik eszköz is, ami szintén ultrahanggal működik, de csak állatorvosok vagy állatorvosi fogorvosok használhatják. Vegyük most górcső alá a különbségeket és hatékonyságukat mind a gazdi, mind a kedvencünk szemszögéből!
A két termék összehasonlítása szempontjából fontos információ :
A fogkő lehet a fogíny felett és a fogíny vonalában illetve az alatt is. Ez utóbbi tudja a legnagyobb károkat okozni a fogaknak, a fog tartószerkezetének (fogíny, csont ) és az egész szervezetnek.
Nézzük a különbségeket:
Éber állapotban végezhető kutyakozmetikusok által végzett ultrahangos ( továbbiakban UH) fogkefe:
Ezek a fogkefék főként a napi szintű lepedék , plakk eltávolítására szolgálnak,
A plakk egy puha, ragacsos bakteriális filmréteg, amely naponta felhalmozódik a fogakon.
Ultrahanggal működik,
Ezek az eszközök alapvetően eltérnek a hagyományos elektromos fogkeféktől, mivel ultrahangos hullámokat használnak, amelyek frekvenciája gyakran 1.6 MHz körül mozog. 1,6 MHz-en (1,6 millió rezgés másodpercenként) Ez a frekvencia túl magas ahhoz, hogy hallható legyen, de hatásos lehet a plakkok és a baktériumok lebontásában.
A fogkrémeknél gyakran enzimes változatokat használnak, amelyek célja a baktériumok enzimatikus lebontása. Az UH fogkefék lényege az, hogy finom vibrációkat bocsátanak ki, amelyek nemcsak a fogak felszínét tisztítják, hanem behatolnak az íny vonalába, és ott is segítenek eltávolítani a baktériumokat.
Esztétikailag javítunk a helyzeten, csökkentheti az erős szájszagot,
Használatához, – akárcsak más ápolási eszközökhöz – szükség van a kutya fokozatos hozzászoktatására. A kutyák fogápolása során fontos, hogy az állat megszokja a fogkefe használatát, hogy ne okozzon számára stresszt
Nagy mennyiségű, kemény a a teljes fogat befedő fogkő, fogíny alatti fogkő eltávolítására NEM ALKALMAS ,NEM ELÉG HATÉKONY!
Altatásban, állatorvosi rendelőben végzett szintén ultrahangos depurátorral végzett professzionális fogkőeltávolítás :
A fogkő (más néven kalkulus) a megkeményedett plakk, professzionális eltávolítására szolgál,
Ultrahanggal működik,
Fogorvosi depurátorok 25-30 kHz-en (kilohertz, tehát 25-30 ezer rezgés másodpercenként) működnek, és sokkal erőteljesebb mechanikai rezgéseket hoznak létre. Ezek az eszközök közvetlenül érintkeznek a foggal, és a fizikai rezgések segítenek a kemény fogkő eltávolításában.
Hangja emberi, de főként állati fül számára kellemetlen, bódítást igényelhetnek a használat során,
Kifejezetten a fogkő eltávolítására használják a mélyebb tisztításhoz, amit a kutyák általában érzéstelenítés alatt viselnek el,
Izgő-mozgó kutyán balesetveszélyes, ezért is szükséges a bódítás, altatás,
Használatához folyamatos vízhűtés szükséges, hogy a fog fel ne melegedjen!
Alkalmazás után a fogakat fel kell polírozni! Ez azért fontos, mert a depurátor használata után a fogfelszín érdes lehet, ami kedvez a plakk és fogkő gyorsabb újraképződésének. A polírozás sima felületet eredményez, amely nehezebbé teszi a baktériumok és plakkok tapadását, így segít fenntartani a fogak tisztaságát a fogtisztítás után.
A Magyar Állatorvosi Kamara közleményt tett közzé, amiben kifejti álláspontját: „Ezzel összefüggésben felhívjuk az állatorvos kollégáink, az állattartók és különösen a kutyakozmetikusok figyelmét arra, hogy az ultrahangos fogkefe használata biztosan nem alkalmas az állatok fogköveinek a szakmai szabályok szerinti eltávolítására!“ Továbbá: „A Magyar Állatorvosi Kamara felhívja a figyelmet arra, hogy az ultrahangos fogkefe legfeljebb az állatok fogazatának alapos megtisztítására alkalmas. Ezzel segítheti ugyan a fogkőlerakódás megelőzését, de ez nem helyettesíti az időnként szükségessé váló szakszerű fogkő-eltávolítást!”
Ha bármilyen kérdésed van, bátran tedd fel kommentben! Örömmel olvasok a tapasztalataitokról és a fogkőeltávolítással kapcsolatos tévhitekről is. Kérlek, osszátok meg ezt a posztot, hogy minél több gazdihoz eljusson, és ők is megismerjék a hatékonyság közti különbségeket!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése