Előfordult már ,hogy kedvenced megharapta az állatorvost vagy a kozmetikust és ezért meg lett szidva? Azon túl, hogy Te nagyon kellemetlenül érezted magad miatta , miért is baj, ha a kutyus harapni kényszerül az ellátása során? Hová vezethet egyetlen alkalmi harapás a kutya viselkedésében? Miért kellene inkább elkerülni hogy harapjon?
A harapásos esetek ,nagyon gyakran a félelem következtében bekövetkezett agresszió eredménye, ami megelőzhető lenne és meg is kellene előzni!
Gazdiként meglehetősen kellemetlen, frusztráló mikor kutyánk “nem tud viselkedni “ az állatorvosnál vagy a kozmetikában , rosszabb esetben az állat odacsíp,megharapja az őt ellátó személyzet valamelyik tagját.Tetézi rossz érzésünk ha erre még megjegyzést is kapunk, hogy kedvencünk elláthatatlan és mennyire “neveletlen”.
Harapás esetén az általános reakció a büntetés, hiszen a kutya ilyen jellegű viselkedést nem engedhet meg magának,de sajnos ez a fajta hozzáállás semmit sem fog segíteni a problémán. Megpróbálhatjuk belelátni ebben a pillanatban, hogy elszégyellte magát ,megbánta amit tett stb. de az a reakció valójában a büntetésre - fizikális és/vagy verbális fenyítésre - adott újabb félelem kifejeződése a kutyán.
Amikor bekövetkezett belegondoltál, hogy miért ezt a megoldást választotta? Mi vezetett oda, hogy a legvégső és számára is a legkellemetlenebb eszközhöz nyúljon?
Legtöbb esetben a harapás megelőzhető lenne, ha ismernénk és odafigyelnénk a kutya jelzéseire és még azelőtt félbehagyunk minden cselekvést mielőtt elfajulna a helyzet.
A kutyák alapvetően konfliktus kerülők ,alapesetben egy sohasem büntetett kutya a végsőkig igyekszik elkerülni és inkább kihátrálni a szituációból, mintsem harapjon. Ezt a célt szolgálja az ugatás, a menekülési kísérlet, hogy távolodjon a félelem tárgyától legyen az kozmetikai olló,orvosi fonendoszkóp vagy egy egyszerű fülcseppentős flakon vagy éppen morog , hogy a félelmet kiváltó személy távolodjon tőle.
A félelem normális része az életünknek, reakciónk a félelmet kiváltó tárgyra , szituációra egészséges esetben a félelem tárgyával arányos és ha megszűnik ami a félelmet kiváltja , akkor az érzés is elmúlik. A félelemnek köszönhetően például mi nem nyúlunk egy idegen kutyához ha csontot eszik illetve kutyánk is a félelemnek köszönhetően nem veszi el a csontot egy idegen kutyától, miközben azt a másik kutya eszegeti. Viszont amikor már nincs a csont a képben , mindkét esetben bátrabban közelítünk.
Amikor a kutya ugat vagy morog felénk,akkor látszólag a viselkedése támadónak tűnik , azonban éppen ellenkezőleg a védekezést szolgálja , ily módon szeretné megértetni veled vagy a környezetével, hogy ő fél ,térre van szüksége, hogy biztonságban érezhesse magát. Ha ilyenkor megértésre talál és növeljük tőle a távolságot , akkor látványosan változik a kutyus reakciója, viszont ha nem akkor arra kényszerítjük, hogy olyan eszközhöz nyúljon ami biztosan megálljra kényszerít minket, vagyis harapni fog.
Ezzel két fontos probléma van:
Amikor egy kutya harapni kényszerül, olyan viselkedést tanul meg , aminek ha nem segítünk a megelőzésben , legközelebb is ehhez fog nyúlni , hiszen megtanulja a saját tapasztalatából, hogy harapással meg tudta oldani a kellemetlen helyzetet , tehát legközelebb is ezt fogja választani , ez lesz úgymond a megoldása a hasonló számára ijesztő helyzetekre. Nálunk embereknél is léteznek olyan helyzetek amikre mindig ugyanúgy reagálunk , mert ez a mi megoldásunk, sémánk , egy adott szituációban , mert egyszer “bevált “ ezért újra és újra használjuk. Ezek a sémák eseményekhez , érzelmekhez , helyzetekhez köthetők ,amik ismétlése , átélése segítség hiányában újra és újra ugyanazt a reakciót vált ki az egyedből ,legyen az ember vagy mi esetünkben egy félős kutya .
Ennek a viselkedési mintának a másik veszélye, minél gyakrabban tudja és kell , hogy használja a kutyus , annál inkább fog stabilizálódni az idegrendszerben mint egy megküzdési stratégia és berögzült viselkedés lehet belőle.
Hogyan tudjuk elkerülni a séma válaszok kialakulását?
Az első harapásos eset után, azonnal kérjünk segítséget! Ne gondoljuk , hogy ez csak most történt meg , mert..... ……. A találgatások , a halogatás, “legközelebb nem fog előfordulni , mert majd jól megbüntetem “ nem fognak segíteni. A büntetés a legrosszabb amit tehetünk , mert azzal csak ismételten elnyomjuk az állati kommunikáció korábbi jelzéseit.
Helyette, meg kell tanulni a testbeszéd jeleit ,fel kell tudni ismerni és kell tudni értelmezni is , ahhoz , hogy helyesen is tudjunk rá reagálni. Semmiképpen se hagyjuk figyelmen kívül azokat a jeleket, amikkel a kutya kifejezi a félelmét pl. Lefagyás, menekülési kísérlet , morgás, amik egyértelmű jelei , hogy kutyánk nagyon nem érzi jól magát .
Ha már felismerjük fél siker, következő lépés álljunk ki érte és kérjünk neki nagyobb távolságot és időt. Ahhoz , hogy a harapás a jövőben ne ismétlődjön meg, dolgozni kell a kiváltó okon, azon a traumán ami a viselkedést kiváltotta. Minden trauma más, minden kutyus másra reagál traumatikusan, van akinek már a mancs megfogása harapást kíván , míg egy másik kutyának az olló közelítése a mancshoz lesz harapást kiváltó ok.
Ahhoz , hogy elkerülhesse a kutyus az ismétlődő szituációk megélést , fel kell készülni arra , hogy ne élhesse át ugyanazt a félelmet. A félelem kiváltása helyett , ismertessük meg vele , mi várható,milyen eszközökkel , helyzetekkel találkozhat. A kiszámíthatóság az ő esetükben rendkívül fontos a biztonságérzet növeléséhez. Erre jön jól az együttműködő gondozás, ahol felkészül a kutyus és gazdája a várható vizsgálatokra, kozmetikai vagy állatorvosi szituációkra. Olyan szintre szoktatjuk a kutyában a feladatokat , hogy az számára teljesen természetes lesz , és semleges marad velük szemben érzelmileg és egyúttal fizikálisan is csökken a stressz az ellátás során.
A gyakorlásoknak köszönhetően, az eredmények nagyon jó hatással lesznek a kutyus jóllétére és a gazdi közérzetére egyaránt. Mindketten nyugodtabban fognak szembenézni a jövőbeni ellátásokkal.
Ha már harapott a kutyád Téged vagy valamelyik őt ellátó személyt ,ne hezitálj, ne érezd magad emiatt rosszul Nem te vagy az egyedüli a problémával,kérj mielőbb segítséget mindenki érdekében. Tedd biztonságossá a kutyád jövőbeni ellátását a magad , az ő saját és mindenki más érdekében.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése