Mire figyeljünk különösen a nyári szőrzetápolásnál? Nyírassuk vagy ne nyírassuk kutyánk szőrét?

 Hogyan segíthetünk kedvencünknek könnyebben viselni a meleget? Mire figyeljünk különösen a nyári szőrzetápolásnál? Nyírassuk vagy ne nyírassuk kutyánk szőrét?

Ezek a kérdések sok gazdit foglalkoztatnak. Szeretnénk jó gazdik lenni, de ennek ellenére sokszor jóindulatunkban is hibázunk, mert vagy helytelen tanácsot követünk, vagy mert nem tudjuk, nem akarjuk elvégezni azokat a feladatokat, amik ilyenkor fontosak lennének kedvenceink szőrzetével.

A vedlés normális folyamat, része a kutyák természetes életciklusának , amely során elhullajtják a régi, elhalt szőrszálakat, hogy helyet adjanak az új szőrzet növekedésének. Ez a folyamat általában szezonális, és a kutyák szőrzettípusa, fajtája és az időjárási körülmények befolyásolják.

🩷 A rendszeres fésülés nem csak a hosszú, de a rövid szőrű kutyusoknak is fontos, főként ilyenkor nyáron, amikor a télen "megnövesztett" bundát levedlik, hogy könnyebben viseljék a meleg időjárást. Fontos ennek a leváltandó szőrzetnek az eltávolítása, hogy a szőr és a bőr jobban tudjon lélegezni. A rendszeres fésülés javítja a vérkeringést is. Különösen fontos ez a feladat az aljszőrzetes kutyusoknál, mint például a husky, malamut, szamojéd, border collie stb., akiket meg kell szabadítani az elhalt szőrszálaktól.
🩷 Ne hagyjuk, hogy kedvencünk szőrzete csomósodjon, “páncélt” növesszen, mert az sok kellemetlen bőrbetegség forrása is lehet. Könnyebben megbújnak benne nem kívánatos "vendégek", nem szellőzik, melegít, mivel nem járja át a levegő. Az ilyen páncélt növesztett kutyákat lehetőleg szabadítsuk meg tőle.
🩷 A fésülős fajtáknál ne hagyjuk el a napi,legalább a fontos, kényes részek átfésülését - azaz mancsok, pofi, ágyék, hónalj – így nem szívatjuk sem magunkat, sem kedvencünket azzal, hogy következő alkalommal már kisebb- nagyobb csomókba ütközünk.
🩷 Azok a fajták, akik általában hosszú szőrben tartottak és a fajtaleírás is ezt követeli meg (pl. bichon havanese, puli, golden retriever stb.), nem kell lenyírni még a meleg miatt sem, mert az ő szőrzetük, ha még sohasem volt nyírva, akkor tökéletesen betölti a nyáron hűtő/télen fűtő funkciót.
🩷 Vizes szórakozás🏖🏊‍♀️
Sok kutyus fürdik, hűsíti magát valamilyen vizes💦🌊 helyen. Mire figyeljünk nagyon?
A megfelelő öblítésre és szárításra!
☝️Ha édes vízben fürdik, nem kell újra öblíteni, elég csak a szárításra és az alapos átfésülésre figyelmet szentelni, mindegy hogy rövid vagy hosszú szőrű is négylábunk.
☝️Sós víz után :
Öblítés édes vízzel: Fürdés után mindig öblítsd le a kutyát édes vízzel, hogy eltávolítsd a sós vizet a szőréből, ami kiszáríthatja és irritálhatja a bőrt. Érdemes hidratáló sampont is használni hozzá.
🧏‍♀️Ne nagyoljuk el a szárítást tiszta törülközővel és hajszárítóval alacsony fokozaton.
Legjobb a szabad levegős légszárítás💨: hagyd a kutyát természetesen megszáradni, de ha hajszárítót használsz, ügyelj rá, hogy alacsony hőmérsékletű fokozatra állítsd, hogy ne égesd meg a bőrét/szőrét. Ha szabad levegőn szárítod, is győződj meg róla többször (nyúlj be az újaiddal a rétegek közé), hogy bundája teljes vastagságában, minden rétegében száraz legyen.Segítheted a szárítást, ha időközönként átfésülöd a sűrű szőrzetet.
🩷 Ahhoz, hogy kedvencünk szőrzete jól kiszárítható legyen, fontos, hogy csomómentes legyen és a felesleges szőrök el legyenek távolítva, amik csak raktározzák a nedvességet. Gondolhatnánk, hogy így legalább tovább tart neki a hűvös, azonban nyáron nem ritka az aljszőrzetes kutyáknál, hogy a nedvesség bepállik a szőr rétegei közé és begombásodik, ami rendkívül kellemetlen a kutyának.
🧏‍♀️Mik a gombás szőrzet tünetei:
Tünetek felismerése
📌 Bőrpír és gyulladás: Ha a kutya bőre vörös, gyulladt vagy irritált, az a bepállás jele lehet.
📌 Szag: A gombás fertőzés jellegzetes kellemetlen szaggal járhat.
📌 Viszketés: A kutya gyakran vakarja vagy nyalja az érintett területet.
📌Szőrhullás: A gombás fertőzés miatt a kutya szőre kihullhat az érintett területen.


Kezelés:
✅ Állatorvosi konzultáció: Ha gyanítod, hogy a kutyádnak gombás fertőzése van, azonnal fordulj állatorvoshoz. Az állatorvos megfelelő diagnózist tud felállítani, és szükség esetén gyógyszert ír fel.
✅ Gombaellenes kezelések: Az állatorvos gombaellenes samponokat, krémeket vagy tablettákat javasolhat a fertőzés kezelésére. Fontos, hogy pontosan kövesd az állatorvos utasításait a kezelés során.
✅ Különleges samponok használata: A gombaellenes samponok segíthetnek a fertőzés kezelésében és megelőzésében. Rendszeresen használd a kutya fürdetésekor, különösen az állatorvos által javasolt módon.
✅Szárítás: Fürdetés után különösen figyelj a kutya alapos szárítására. Ha szükséges, használj több törölközőt és hajszárítót is.

Összefoglalva:
A kutyafésülés nem csupán esztétikai kérdés, hanem a kutya egészségének és jólétének elengedhetetlen része az év minden szakában, különösen nyáron, amikor a szőrzet nagyobb igénybevételnek van kitéve: napsugárzás, vedlés, vizes programok stb. A fésülés nehézségeivel szembenéző gazdik számára javasolt külső segítséget igénybe venni, hogy könnyebb legyen mindenkinek. A megfelelő eszközök és technikák alkalmazásával, valamint a pozitív megerősítéssel a fésülés pozitív élménnyé válhat mind a gazdi, mind a kutya számára, erősítve ezzel a köztük lévő kötődést és javítva a kutya egészségét.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Büdi, zavaró a kutyád lehelete? Kellemetlen számodra, vagy netalán szégyenled emiatt őt mások előtt?Ha így van, kedvencednek valószínűleg sok fogkő gyűlt össze a fogain, amely a kellemetlen leheletért felelős.

Tévhitek és valóság az ultrahangos fogtisztításról és annak fajtáiról.