Mire figyeljünk különösen a nyári szőrzetápolásnál? Nyírassuk vagy ne nyírassuk kutyánk szőrét?
Hogyan segíthetünk kedvencünknek könnyebben viselni a meleget? Mire figyeljünk különösen a nyári szőrzetápolásnál? Nyírassuk vagy ne nyírassuk kutyánk szőrét?
Ezek a kérdések sok gazdit foglalkoztatnak. Szeretnénk jó gazdik lenni, de ennek ellenére sokszor jóindulatunkban is hibázunk, mert vagy helytelen tanácsot követünk, vagy mert nem tudjuk, nem akarjuk elvégezni azokat a feladatokat, amik ilyenkor fontosak lennének kedvenceink szőrzetével.
A vedlés normális folyamat, része a kutyák természetes életciklusának , amely során elhullajtják a régi, elhalt szőrszálakat, hogy helyet adjanak az új szőrzet növekedésének. Ez a folyamat általában szezonális, és a kutyák szőrzettípusa, fajtája és az időjárási körülmények befolyásolják.
A rendszeres fésülés nem csak a hosszú, de a rövid szőrű kutyusoknak is fontos, főként ilyenkor nyáron, amikor a télen "megnövesztett" bundát levedlik, hogy könnyebben viseljék a meleg időjárást. Fontos ennek a leváltandó szőrzetnek az eltávolítása, hogy a szőr és a bőr jobban tudjon lélegezni. A rendszeres fésülés javítja a vérkeringést is. Különösen fontos ez a feladat az aljszőrzetes kutyusoknál, mint például a husky, malamut, szamojéd, border collie stb., akiket meg kell szabadítani az elhalt szőrszálaktól.
Ne hagyjuk, hogy kedvencünk szőrzete csomósodjon, “páncélt” növesszen, mert az sok kellemetlen bőrbetegség forrása is lehet. Könnyebben megbújnak benne nem kívánatos "vendégek", nem szellőzik, melegít, mivel nem járja át a levegő. Az ilyen páncélt növesztett kutyákat lehetőleg szabadítsuk meg tőle.
A fésülős fajtáknál ne hagyjuk el a napi,legalább a fontos, kényes részek átfésülését - azaz mancsok, pofi, ágyék, hónalj – így nem szívatjuk sem magunkat, sem kedvencünket azzal, hogy következő alkalommal már kisebb- nagyobb csomókba ütközünk.
Azok a fajták, akik általában hosszú szőrben tartottak és a fajtaleírás is ezt követeli meg (pl. bichon havanese, puli, golden retriever stb.), nem kell lenyírni még a meleg miatt sem, mert az ő szőrzetük, ha még sohasem volt nyírva, akkor tökéletesen betölti a nyáron hűtő/télen fűtő funkciót.
Vizes szórakozás
Sok kutyus fürdik, hűsíti magát valamilyen vizes helyen. Mire figyeljünk nagyon?
A megfelelő öblítésre és szárításra!
Ha édes vízben fürdik, nem kell újra öblíteni, elég csak a szárításra és az alapos átfésülésre figyelmet szentelni, mindegy hogy rövid vagy hosszú szőrű is négylábunk.
Sós víz után :
Öblítés édes vízzel: Fürdés után mindig öblítsd le a kutyát édes vízzel, hogy eltávolítsd a sós vizet a szőréből, ami kiszáríthatja és irritálhatja a bőrt. Érdemes hidratáló sampont is használni hozzá.
Ne nagyoljuk el a szárítást tiszta törülközővel és hajszárítóval alacsony fokozaton.
Legjobb a szabad levegős légszárítás: hagyd a kutyát természetesen megszáradni, de ha hajszárítót használsz, ügyelj rá, hogy alacsony hőmérsékletű fokozatra állítsd, hogy ne égesd meg a bőrét/szőrét. Ha szabad levegőn szárítod, is győződj meg róla többször (nyúlj be az újaiddal a rétegek közé), hogy bundája teljes vastagságában, minden rétegében száraz legyen.Segítheted a szárítást, ha időközönként átfésülöd a sűrű szőrzetet.
Ahhoz, hogy kedvencünk szőrzete jól kiszárítható legyen, fontos, hogy csomómentes legyen és a felesleges szőrök el legyenek távolítva, amik csak raktározzák a nedvességet. Gondolhatnánk, hogy így legalább tovább tart neki a hűvös, azonban nyáron nem ritka az aljszőrzetes kutyáknál, hogy a nedvesség bepállik a szőr rétegei közé és begombásodik, ami rendkívül kellemetlen a kutyának.
Mik a gombás szőrzet tünetei:
Tünetek felismerése
Bőrpír és gyulladás: Ha a kutya bőre vörös, gyulladt vagy irritált, az a bepállás jele lehet.
Szag: A gombás fertőzés jellegzetes kellemetlen szaggal járhat.
Viszketés: A kutya gyakran vakarja vagy nyalja az érintett területet.
Szőrhullás: A gombás fertőzés miatt a kutya szőre kihullhat az érintett területen.
Kezelés:
Állatorvosi konzultáció: Ha gyanítod, hogy a kutyádnak gombás fertőzése van, azonnal fordulj állatorvoshoz. Az állatorvos megfelelő diagnózist tud felállítani, és szükség esetén gyógyszert ír fel.
Gombaellenes kezelések: Az állatorvos gombaellenes samponokat, krémeket vagy tablettákat javasolhat a fertőzés kezelésére. Fontos, hogy pontosan kövesd az állatorvos utasításait a kezelés során.
Különleges samponok használata: A gombaellenes samponok segíthetnek a fertőzés kezelésében és megelőzésében. Rendszeresen használd a kutya fürdetésekor, különösen az állatorvos által javasolt módon.
Szárítás: Fürdetés után különösen figyelj a kutya alapos szárítására. Ha szükséges, használj több törölközőt és hajszárítót is.
Összefoglalva:
A kutyafésülés nem csupán esztétikai kérdés, hanem a kutya egészségének és jólétének elengedhetetlen része az év minden szakában, különösen nyáron, amikor a szőrzet nagyobb igénybevételnek van kitéve: napsugárzás, vedlés, vizes programok stb. A fésülés nehézségeivel szembenéző gazdik számára javasolt külső segítséget igénybe venni, hogy könnyebb legyen mindenkinek. A megfelelő eszközök és technikák alkalmazásával, valamint a pozitív megerősítéssel a fésülés pozitív élménnyé válhat mind a gazdi, mind a kutya számára, erősítve ezzel a köztük lévő kötődést és javítva a kutya egészségét.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése